Ruslands kulturelle metropoler 

 

På denne rejse skal vi opleve Ruslands smukkeste storbyer - Skt. Petersborg, landets kulturelle centrum gennem århundreder med Peter-Paul fæstningen og Eremitagen, og Moskva, det politiske og historiske centrum med Den Røde Plads, Vasilij-katedralen og Lenins mausoleum.
 

Peter den Store var inspireret af Venedig og Amsterdam, da han anlagde Skt. Petersborg, hvilket vi bl.a. oplever på en lille sejltur i byen. I Skt. Petersborg skal vi også kigge nærmere på Peter den Stores fæstning og katedral, og vi kommer omkring det ødselt udsmykkede Vinterpalads og det fantastiske fyrstelige gods Peterhof, hvor man kunne få en uge til at gå med at kigge og opdage.
 

I Moskva, der kan dateres tilbage til 500-tallet f.Kr., skal vi naturligvis på besøg i historien, men vi får også et godt indblik i dagens Moskva. Vi skal på sightseeingtur i byen, opleve mindesmærket for 2. verdenskrig og naturligvis gå på den Røde plads. Vi skal aflure Kremls hemmeligheder, se de åndeløst smukke kirker og katedraler og opleve byens ældste metro-stationer, der er smukt udsmykket med marmor og skulpturer.
 

Både Skt. Petersborg og Moskva har seværdigheder til flere ugers ferie, men på denne tur får vi set de vigtigste. Vi får indtryk af pragten, ødselheden og kunsten i Skt. Petersborg samt historie og politisk magt og pragt i Moskva. På rejsen mellem de to byer tager vi toget og får dermed også set Rusland udenfor storbyerne.